Jak czyścić układ klimatyzacji samochodu

Jeśli mieszkasz w gorącym i wilgotnym klimacie, układ klimatyzacji Twojego samochodu może zacząć wydzielać zapach stęchlizny już po kilku tygodniach. Utrzymywanie klimatyzacji włączonej podczas jazdy lub na biegu jałowym również może pogorszyć sytuację, zwiększając poziom wilgoci wewnątrz samochodu. Są to główne powody, dla których klimatyzacja Twojego samochodu pachnie stęchlizną, a poniżej wyjaśnimy, jak czyścić system klimatyzacji. Jeśli nie zadbasz o system klimatyzacji swojego samochodu, może zacząć pachnieć tak, jakby coś wpełzło do niego i umarło. Na szczęście dla Ciebie, czyszczenie klimatyzacji w samochodzie nie jest takie trudne – pod warunkiem, że najpierw wiesz, gdzie to jest. Regularne czyszczenie klimatyzacji jest niezbędne, jeśli chcesz, aby Twój samochód pachniał jak nowy i przedłużyć jego żywotność.

Co powoduje stęchły zapach w klimatyzacji samochodowej?

Pleśń i grzyby to dwie najczęstsze przyczyny zapachu stęchlizny w klimatyzacji samochodowej. Te mikroorganizmy będą rosły w każdym ciemnym i wilgotnym miejscu w Twoim samochodzie, w tym w systemie AC. Zapach stęchlizny spowodowany przez pleśń i grzyby jest nie tylko nieprzyjemny – jest on również toksyczny. Dzieje się tak dlatego, że mikroorganizmy te rozwijają się na materii organicznej (np. na układzie klimatyzacji w Twoim samochodzie). Jeśli nie będziesz regularnie czyścić układu klimatyzacji, pleśń i grzyby przejmą kontrolę i bardzo szybko zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach. Kiedy parkujesz samochód w wilgotnym miejscu, takim jak las lub obszar przybrzeżny, wilgotność może osiągnąć wysoki poziom. Powietrze wewnątrz samochodu stanie się niezwykle wilgotne, a system AC zostanie pokryty kondensacją. Proces ten może trwać zaledwie dwa dni, w zależności od pogody.

Jak wyczyścić system klimatyzacji w samochodzie

Pierwszym krokiem do prawidłowego czyszczenia systemu klimatyzacji jest jego znalezienie. Większość nowych samochodów ma pojedynczy system AC, który obsługuje zarówno przednie, jak i tylne siedzenia. Jeśli Twój samochód jest starszy, może mieć oddzielne systemy dla przednich i tylnych siedzeń. W takim przypadku trzeba będzie wyczyścić oba systemy. Aby wyczyścić system AC swojego samochodu, będziesz potrzebował następujących materiałów:

– Szmatka lub ściereczka do czyszczenia

– Wąż ogrodowy ze spryskiwaczem

– Szczotka

– Środek chemiczny do czyszczenia(np. Nanoclean AC8)

– Woda

– Suchy ręcznik.

Krótki przewodnik po tym, jak wyczyścić system AC

Zacznij od znalezienia systemu AC. Gdy już go znajdziesz, możesz przystąpić do jego czyszczenia. Upewnij się, że masz na sobie rękawice podczas czyszczenia systemu AC. Chemikalia używane podczas procesu czyszczenia mogą być szkodliwe. Trzymaj system klimatyzacji zamknięty podczas czyszczenia wnętrza samochodu. System AC powinien być całkowicie suchy, zanim włączysz go z powrotem. Włącz system i pozwól mu działać, aż nie będzie już wilgoci wokół parownika.

Porady dotyczące skutecznego czyszczenia systemu AC w samochodzie

Zanim zaczniesz czyścić swój system AC, sprawdź, czy nie wymaga on dokładniejszego czyszczenia. Może tak być, jeśli wnętrze Twojego systemu AC jest bardzo wilgotne i pokryte dużą ilością brudu i zanieczyszczeń. Użyj węża ogrodowego z rozpylaczem, aby pozbyć się większości wilgoci wewnątrz systemu AC. Szczotkuj ściany parownika, aby usunąć brud, który zgromadził się wewnątrz systemu. Jeśli widzisz dużą ilość brudu lub zanieczyszczeń, dobrym pomysłem może być użycie środka chemicznego do czyszczenia. Rozpyl środek chemiczny na ścianach parownika i zastosuj go za pomocą szczotki. O dezynfekcji klimatyzacji przeczytasz tutaj: https://ac8.pl/czyszczenie-klimatyzacji-odgrzybianie-a-dezynfekcja-jakie-sa-roznice/

Czyszczenie układu klimatyzacji w samochodzie jest ważnym zadaniem konserwacyjnym i naprawdę nie jest takie trudne. Dobrą wiadomością jest to, że nie zajmuje dużo czasu i jest to coś, co możesz robić co kilka miesięcy. Jeśli nie czyścisz systemu AC regularnie, będzie się on zatykał brudem i zanieczyszczeniami. Zmniejszy to wydajność chłodzenia systemu i sprawi, że samochód będzie miał nieprzyjemny zapach. Regularne czyszczenie jest również ważne dla przedłużenia żywotności systemu AC Twojego samochodu. Jak już mówiliśmy, zapach stęchlizny może być spowodowany przez pleśń i grzyby – substancje, które są bardzo toksyczne i szkodliwe. Jeśli regularnie czyścisz system klimatyzacji swojego samochodu, możesz temu zapobiec.